Friidrottsklubben Athlet logo
Friidrottsklubben Athlet
Fotboll

Välkommen till lila grupps hemsida

Under lekfulla former kommer barnen få prova på och träna friidrottens olika grenar. Friidrott är en allsidig träning där alla kan vara med, och genom lek och träning utvecklar barnen styrka, smidighet och rörlighet. Viktigast är att barnen har roligt och får möjlighet att utvecklas på sin egen nivå.

 

Riktåldern för denna grupp är 4-8 år.

 

Tränare:

Gustaf Tynelius 0725676182 

 

Våra träningstider hittar ni i vår kalender.

 

 

Är du intresserad av att börja träna friidrott med oss?

 

Hör av dig till någon av tränarna innan första träningstillfället. 

 

Som ny medlem får du prova träna tre gånger innan medlems och träningsavgift ska betalas. 

Julavslutning 2025-12-13
2025-12-09 07:33

Årets sista träning för blå och lila grupp blir på lördag 13/12.

Det blir julmusik och jullekar för de aktiva och dess familj och släkt.

Det bjuds på enklare julfika, tacksamt om man anmäler hur många man blir till Gustaf i träningschatten. 

Därefter blir det träningsuppehåll fram till 17/1.

🎄🎄🎄

Julavslutning 2024-12-14
2024-11-15 11:44

Välkomna till FK Athlets gemensamma årliga julavslutning! 

 

Färsingahallens B-hall lördagen 14/12 kl 10:00-12:00.
Aktiva, föräldrar, syskon, släktingar är välkomna till lekar, fika, dans runt friidrottsgran och utdelning av klubbrekord. Kom gärna träningsklädda, alla kan vara med😃 

 

Meddela till respektive tränare om ni kan eller inte senast 7/12, så vi kan planera fika. (Vi ber också er föräldrar i blå och lila grupp om hjälp att ordna lussebullar till denna dag. Mer info om antal får ni av respektive tränare) 

 

Hoppas vi ses! 

 

🎄🎄🎄
Med vänlig hälsning,
Styrelsen FK Athlet

Prova på friidrott
2024-08-14 21:10
 
(FRAMFLYTTAD) Välkomna till FK Athlets gemensamma årliga julfest!
2023-11-27 16:36

Färsingahallens B-hall lördagen 16/12 kl 10:00-12:00.

Aktiva, föräldrar, syskon, släktingar är välkomna till lekar, fika, dans runt friidrottsgran och utdelning av klubbrekord. Kom gärna träningsklädda, alla kan vara med😃

Meddela till respektive tränare om ni kan eller inte senast 13/12, så vi kan planera fika. (Vi ber också er föräldrar i blå och lila grupp om hjälp att baka t.ex lussebullar till denna dag)

Hoppas vi ses!

🎄🎄🎄

Med vänlig hälsning,

Styrelsen FK Athlet

 

OBS, PÅ GRUND AV ARMATURBYTE I B-HALLEN TVINGAS VI FLYTTA FRAM VÅR JULAVSLUTNING. DET BLIR ISTÄLLET EN JULGRANSPLUNDRING I MITTEN/SLUTET AV JANUARI. VI ÅTERKOMMER MED DATUM!

FK Athlets 15 års jubileum
2023-06-12 16:16
 
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
FÖLJ OSS PÅ SOCIALA MEDIER
Våra sponsorer
STÖD FK ATHLET